Pszczyna, dnia 30 listopada 2023 roku
Celem głównym montażu instalacji fotowoltaicznych na dachach
10. budynków mieszkalnych wielorodzinnych położonych w Pszczynie wraz z wyposażeniem pomocniczym, okablowaniem, osprzętem, konstrukcją wsporczą oraz robotami towarzyszącymi jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych mieszkańców poprzez wykorzystanie wyprodukowanej energii w częściach wspólnych tych budynków (m.in. na oświetlenie korytarzy, zasilanie dźwigów osobowych).
Po przeprowadzonej analizie zużycia energii oraz specyfiki tego zużycia zdecydowano o montażu instalacji fotowoltaicznych we wszystkich budynkach wysokich należących do nieruchomości spółdzielczych nr 1 i 2. Na korzyść zastosowania w tych budynkach instalacji fotowoltaicznych działa zarówno wysokość zużycia, jak i jego całodobowy charakter. Po wykonaniu stosownej dokumentacji technicznej oraz złożeniu wniosków Spółdzielnia uzyskała grant OZE dla każdego z 10. budynków.
W miesiącach październiku i listopadzie b.r., po uprzednim wyłonieniu wykonawcy w drodze przetargu, instalacje fotowoltaiczne zostały wykonane we wszystkich dziesięciu budynkach należących do nieruchomości spółdzielczych nr 1 i 2 na osiedlu Piastów w Pszczynie, zlokalizowanych przy
ul. Kazimierza Wielkiego 2, Kazimierza Wielkiego 4, Kazimierza Wielkiego 6, Władysława Łokietka 3, Władysława Łokietka 5, Mieszka I 1, Henryka Brodatego 1, Bolesława Śmiałego 1, Kazimierza Odnowiciela 2 i Władysława Opolczyka 2.
Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych, na każdym etapie realizacji zadania, począwszy od koncepcji, poprzez sporządzenie dokumentacji technicznej, aż po jego realizację, priorytetowo traktowana była sprawa bezpieczeństwa osób i mienia oraz bezpieczeństwa pożarowego. Wszystkie instalacje spełniają najwyższe wymogi w tym zakresie
i zapewniają wymagany poziom bezpieczeństwa. Instalacje zostały ponadto zgłoszone do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Pszczynie.
Główne założenia przedsięwzięcia:
· obniżenie kosztów wykonania instalacji dzięki dofinansowaniu w postaci grantu OZE
· szybszy okres spłaty instalacji z oszczędności na kosztach zakupu energii elektrycznej dzięki obniżeniu kosztów wykonania instalacji możliwej przez dofinansowanie grantem OZE
· obniżenie kosztów eksploatacyjnych
· uniezależnienie się od wzrostu cen energii elektrycznej
· możliwość wyboru korzystnego dla mieszkańców sposobu rozliczeń wyprodukowanej
i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej (tzw. prosument lokatorski), który pozwala na uzyskiwanie wymiernych korzyści finansowych dodatkowo obniżających koszty eksploatacji budynków (wartość depozytu prosumenckiego przekazywana na rachunek bankowy)
· wysoki poziom autokonsumpcji wyprodukowanej w instalacjach energii elektrycznej (zasilanie dźwigów osobowych, oświetlenie korytarzy wewnętrznych) wpływający na ograniczenie ilości energii elektrycznej uzupełniającej wymagającej zakupu
Sumaryczna moc wykonanych instalacji fotowoltaicznych w 10. w/w budynkach wynosi 86,37 kWp. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła 558.300,66 zł netto, natomiast wartość przyznanego dofinasowania z UE to 291.027,17 zł netto.